Share game FM24 (PC)
Trang thứ 1 trong tổng số 2 trang 12 Trang cuốiTrang cuối
Hiển thị kết quả từ 1 tói 10 trong tổng số 19

Chủ đề: VP's Arsenal TACTIC

Số bài viết
    792

VP's Arsenal TACTIC

FM5 xin trích toàn bộ bài viết, FM5 đã test trên FM9 với valencia, xem 3d match đá rất tuyệt như phong cách ase ngoài đời
    I dont make many tactics but when i do, there usually based on how Arsenal play. So this one is no different, just a 2008 version.

I wont bore you with a 5000 word essay, but here's a little background on it. Im now currently in my 2nd season with Arsenal, the first season was spent making it really. I finished 2nd in the league, FA Cup Q-Final, CL Q-Final and League Cup Semi final, so nothing special there, but like i said, the tactic was still being made. I didnt buy any players either, as i feel going out and spending £50m or so on players makes it a little unrealistic at times, well at least it does when managing Arsenal.

Anyway, im now 10 league games into the 2nd season and feel it is ok to post it up, you'll see my results soon, though i have lost one, i am top of the league. Its a 4-4-1-1 formation, based pretty much on how i see Arsenal play this season, quite attacking with the full backs going forward as often as possible. You'll find you'll probably average over 20 shots per game, but as you know, at times the AI only needs one shot to win a game, so i cant guarantee that you will win every game. I recently drew 0-0 at home to Reading, they had just 3 shots all game, i had 33, yet still didn't score, but the main thing is that the chances are being made.

There's 4 versions to it, Home, Away, Winning, Losing. The Winning version is basically very defensive and used for seeing out a game, the losing is all out attack for when behind. They all keep the same formation, just have different team instructions.

Home

Home Instructions

Away

Away Instructions

Winning Instructions

Losing Instructions
    Link

Chủ đề tương tự:
    PREPARE TO RETIRE

Số bài viết
    735
    ủa em nhớ mấy cái mũi tên trong FM09 đâu có vòng đc mà cái này hình như tac của FM08 mà

Số bài viết
    70
    Trích dẫn Trích dẫn bài viết của elnino491 Bài viết
    ủa em nhớ mấy cái mũi tên trong FM09 đâu có vòng đc mà cái này hình như tac của FM08 mà
    Rõ ràng là của FM2008 . Arsenal mùa này làm gì có Flamini nữa đâu . Mấy cái mũi tên đánh võng đó cũng chẳng phải của FM09

Số bài viết
    158
    đây chắc là tac của FM08 . không biết nó có dùng cho FM 09 không nhỉ thử cop vào cái tactic xem sao

Số bài viết
    53
    I dont make many tactics but when i do, there usually based on how Arsenal play. So this one is no different, just a 2008 version
    nhầm rồi rõ là fm08

Số bài viết
    695
    của FM 08 nhưng phù hợp với FM 09 bạn ơi
    Admin FM5 đã test thử thấy hiệu quả và giống Arsenal thật nên mới post chứ

Số bài viết
    354
    Bản FM 09 này Arsenal phải nói mạnh khủng khiếp. Mình cầm ManU mà thua nhiều hơn thắng. Sau này nhờ phát hiện ra cách Set mới nên mới ngang ngửa được với Arsenal. Giờ mới phát hiện ra rằng cách Set của mình khá giống với hình của FM5.

Hóa ra là dùng Tacs Arsenal để chống lại Arsenl

Số bài viết
    549
    có ai up lên host khác dc ko....em ko down dc

Số bài viết
    209
    Trích dẫn Trích dẫn bài viết của acmasocola Bài viết
    có ai up lên host khác dc ko....em ko down dc
    Link down vẫn bt mà bạn,ko thì có link khác này
    P/s:tac này mình từng post bên tactics fm 2008 rồi,ko bit bản 09 này sử dụng có tốt như ở bản 08 ko

Số bài viết
    373
    he he em là một fan của arsenal vì rất thích lối chơi của bọn này.cảm ơn bác nhá để về test thử xem sao.mà cho em hỏi chơi fm9 ko dùng mũi tên vào trong dược thì làm sao hả mấy bác????

Qui định gửi bài

• Bạn không thể lập chủ đề mới